Jak wygląda proces leczenia depresji?
Zaburzenie depresyjne, powszechnie określane jako depresja, jest powszechną chorobą psychiczną, która powoduje skrajne nieszczęście i utratę zainteresowania zajęciami, które niegdyś sprawiały przyjemność. Depresja może znacząco wpływać na myśli, działania i interakcje społeczne.
Chociaż nie ma lekarstwa na depresję, istnieje wiele terapii, które mogą pomóc kontrolować chorobę i znacznie złagodzić jej objawy. Pamiętaj, że terapia może być skuteczniejsza, im szybciej zostanie rozpoczęta. Psychoterapia, techniki stymulacji mózgu i leki należą do możliwości leczenia depresji. Strategie leczenia depresji będą się różnić, ponieważ stan ten może mieć różny wpływ na ludzi.
Głównym celem terapii jest poprawa jakości życia i zmniejszenie objawów. Podczas procesu leczenia możesz współpracować z wieloma podmiotami świadczącymi terapię depresyjną, takimi jak psychologowie, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i inni specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego. Wszyscy ci specjaliści mogą zaproponować Ci najlepszy sposób działania.
Leki na depresję
Leki są popularną metodą leczenia depresji, a leki przeciwdepresyjne to leki najczęściej stosowane przez lekarzy w leczeniu zaburzeń depresyjnych.
Leki przeciwdepresyjne pomagają złagodzić objawy, ale należy pamiętać, że mogą nie zadziałać od razu. Wszelkie korzyści poprawiające Twój nastrój mogą nie pojawić się przez cztery do ośmiu tygodni. Ale inne objawy, w tym brak energii lub zmiany apetytu, zwykle ustępują przed wystąpieniem nastroju.
Lekarz może przepisać Ci dowolną liczbę leków przeciwdepresyjnych. Najbardziej typowe składają się z:
SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, działają poprzez kontrolowanie i zwiększanie ilości aktywnej serotoniny w mózgu, która jest czasami określana jako hormon „dobrego samopoczucia”. SSRI są lekami pierwszego rzutu w leczeniu depresji i mają działanie poprawiające nastrój.
Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI): SNRI kontrolują poziom hormonów serotoniny i noradrenaliny, które biorą udział w reakcji walki lub ucieczki. Jeśli stan pacjenta nie poprawia się lub nie reagujesz dobrze na SSRI, leki te są często podawane. SNRI mogą być również pomocne, jeśli oprócz depresji cierpisz na dyskomfort fizyczny lub wyczerpanie.
Dopamina (powszechnie nazywana „hormonem szczęścia”) i noradrenalina są kontrolowane przez inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI). Wellbutrin (bupropion) to jedyny NDRI na depresję, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Jeśli chcesz zapobiec problemom z libido i seksem lub jeśli próbujesz rzucić palenie, Twój lekarz może zalecić ten lek. Niemniej jednak leczenie depresji ma skutki uboczne, tak jak każdy inny lek. Podczas stosowania leku przeciwdepresyjnego może wystąpić jeden lub więcej z poniższych działań niepożądanych:
Suchość w ustach, Zawroty głowy, Zmęczenie, Nudności, Problemy seksualne, Pocenie się Zespół serotoninowy to potencjalnie śmiertelna choroba, która pojawia się, gdy organizm wytwarza nadmierne ilości serotoniny. Jeśli zażywasz leki przeciwdepresyjne, za wypisywanie recept i monitorowanie Twojego stanu zdrowia odpowiada zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu lub psychiatra.
Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leków, ponieważ może to skutkować większą liczbą działań niepożądanych. Zamiast tego należy porozmawiać z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy lub działania niepożądane podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Nie rezygnuj jednak na własną rękę z zażywania narkotyków; zamiast tego porozmawiaj z lekarzem przepisującym, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.
Kiedy zmienić lub zmodyfikować lek przeciwdepresyjny, aby uzyskać lepsze wyniki
Zabiegi
Aby spróbować złagodzić objawy, możesz pomyśleć o skorzystaniu z jednej z dwóch głównych form terapii. Terapia ta obejmuje terapię stymulującą mózg i psychoterapię.
Psychoanaliza
Terapia rozmową, znana również jako leczenie zdrowia psychicznego lub psychoterapia, jest użytecznym narzędziem do omawiania swoich zmartwień, uczuć i pomysłów z wykwalifikowanym lekarzem. W przypadku rozpoczęcia tradycyjnego leczenia Twoim specjalistą ds. zdrowia psychicznego będzie prawdopodobnie psycholog, licencjonowany doradca, pracownik socjalny lub terapeuta małżeński i rodzinny.
Głównym celem tego rodzaju terapii jest pomoc w zrozumieniu swoich pomysłów, uczuć i zachowań, abyś mógł, jeśli to konieczne, przełamać złe nawyki i wzorce myślowe. Terapia skojarzona lub przyjmowanie więcej niż jednego leczenia jest częstą metodą leczenia depresji u dorosłych. Może to obejmować przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i udział w sesjach psychoterapeutycznych.
Podczas sesji terapeuta może zastosować jedno podejście terapeutyczne lub elementy kilku podejść. Bez względu na to, jakie metody wybiorą, zostaną one dostosowane do Twoich potrzeb, celów terapii i objawów.
Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) sugeruje siedem następujących form psychoterapii:
Terapia behawioralna: rozpoznaje i pomaga zmienić szkodliwe lub niezdrowe zachowania. Zrozumienie swoich pomysłów i zmiana autodestrukcyjnych wzorców myślowych to główne cele terapii poznawczej. W terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) stosuje się terapie behawioralne i poznawcze. Psychoterapia interpersonalna (IPT): Asystuje w naprawianiu sporów międzyludzkich lub relacji, na które mogła mieć wpływ depresja. Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT) ma na celu zwiększenie poczucia własnej wartości poprzez połączenie terapii poznawczej z uważną medytacją. Terapia psychodynamiczna: wykorzystuje Twoje przeszłe doświadczenia i nieświadome pomysły, aby pomóc lepiej zrozumiesz, co dzieje się w teraźniejszości. Empatia i aktywne słuchanie to dwie wspierające strategie stosowane w terapii wspomagającej, które pomagają Ci radzić sobie ze stresem i podejmować decyzje.
Leczenie stymulacją mózgu
W pewnych okolicznościach mogą być wymagane techniki stymulacji mózgu, takie jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) lub stymulacja nerwu błędnego (VNS). Ten rodzaj terapii ma na celu bezpośrednią aktywację lub hamowanie mechanizmów kontrolujących funkcjonowanie mózgu.
Elektrody, czyli maleńkie plastry przewodzące prąd, nakłada się na skórę głowy w ramach procedury terapii stymulacji mózgu. Twój dostawca może czasami przesyłać energię również za pomocą pól magnetycznych. Podczas gdy niektóre terapie wymagają znieczulenia, inne nie.
Warto zauważyć, że terapia stymulacji mózgu nie jest powszechnie stosowana; zamiast tego akceptowanymi formami leczenia depresji są leki i psychoterapia. Stymulacja mózgu może być jednak przydatna w przypadkach, gdy pacjent próbował różnych terapii, nie widząc zmiany w swoich objawach.
Stymulacja mózgu jest zazwyczaj zalecana tylko osobom, które:
Stwierdzili, że są zainteresowani tego typu leczeniem. Brak reakcji na leki. Myśli samobójcze lub psychoza, które wcześniej uległy poprawie dzięki terapii stymulacji mózgu. Eksperci najbardziej badali terapię elektrowstrząsami (ECT) ze wszystkich rodzajów terapii stymulacji mózgu.
Działanie ECT
Terapia stymulacji mózgu zwykle składa się z dwóch do trzech sesji tygodniowo przez okres od sześciu do dwunastu tygodni. Nasilenie objawów depresji i ich reakcja na leczenie określą czas trwania indywidualnego planu leczenia.
Z tego rodzaju terapią wiążą się niebezpieczeństwa, w tym problemy ze znieczuleniem, zmęczenie, dezorientacja i (w rzadkich przypadkach) utrata pamięci krótkotrwałej.
Radzenie sobie i przezwyciężanie depresji
Na depresję nie ma znanej terapii, a pierwsze leczenie może nie poprawić stanu zdrowia ponad połowy osób na nią cierpiących. Jednak u 40% pacjentów objawy depresji ustąpią po roku terapii.
Choroba depresyjna jest jednak nadal jednym z najłatwiej uleczalnych problemów zdrowia psychicznego. Leczenie może skutecznie złagodzić objawy, zwłaszcza jeśli zostanie zastosowane wcześnie. Leczenie skojarzone, które łączy psychoterapię i medycynę, może być również korzystne, ponieważ może prowadzić do następujących wyników:
Zmniejszenie objawów depresji Wyższy standard życia Większa szansa na ukończenie terapii i otrzymanie potrzebnej pomocy w kontrolowaniu objawów Pozytywne praktyki związane ze stylem życia, takie jak ćwiczenia, spędzanie czasu z bliskimi, zdrowa dieta, angażowanie się w czynności, które sprawiają Ci przyjemność (lub sprawiało Ci to przyjemność) i praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak progresywne rozluźnianie mięśni (PMR), joga lub głębokie oddychanie, może również być korzystne, jeśli nie są one uwzględnione w oficjalnych zaleceniach dotyczących leczenia.
Krótkie podsumowanie
Chociaż nie ma oficjalnego leczenia depresji, choroba depresyjna jest jednym z najłatwiejszych do opanowania problemów zdrowia psychicznego. Dzięki szeregowi terapii można skutecznie złagodzić objawy i poprawić jakość życia.
Dwie najpopularniejsze metody leczenia depresji to terapia rozmową i leki. Chociaż terapia stymulacji mózgu jest mniej rozpowszechnioną metodą leczenia i jest zalecana w dawkach Alfa Zone tylko w określonych okolicznościach, czasami może pomóc złagodzić objawy.
Chociaż depresja może być trudnym doświadczeniem, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie musisz radzić sobie z nią sam. Możesz uzyskać pomoc i opiekę, których potrzebujesz, aby poprawić jakość swojego życia, poddając się badaniom przesiewowym w kierunku depresji lub zgłaszając się do lekarza, gdy zaczniesz zauważać zmiany nastroju trwające dłużej niż dwa tygodnie.